Ideę debat w ramach Klubu Trybuny przedstawiła na wstępie Lucyna Rutkowska, przewodnicząca Rady Powiatowej SLD w Otwocku. Wspomniała, że Klub Postępowej Myśli Politycznej, którego ucieleśnieniem jest dziś Klub Trybuny, był marzeniem zmarłego w ostatnim czasie lidera miejskiego koła SLD Gerarda Wołodźko.
Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem „Czy możliwy jest kompromis aborcyjny?”. Jako paneliści wzięli w nim udział: prof. UW dr hab. Monika Płatek – specjalistka w dziedzinie prawa karnego i praw człowieka, Katarzyna Kądziela – liderka Inicjatywy Feministycznej i Piotr Gadzinowski – dziennikarz, publicysta, były parlamentarzysta. Z powodu choroby do grona ekspertów nie mógł dołączyć
ks. Wojciech Lemański.
Dyskusja okazała się niezwykle emocjonująca. Jednak na sali panowała zgoda co do tego, że ani rząd, ani ktokolwiek inny nie powinien decydować za kobietę o donoszeniu ciąży czy tym bardziej grozić więzieniem za jej przerwanie.
Wystąpienia zaproszonych ekspertów spotkały się ze sporym zainteresowaniem publiczności. Gościnne wnętrza Kawiarni Klubowej zmieściły ponad 50 osób. Mieszkańcy Otwocka i okolic chętnie zadawali panelistom pytania podczas oficjalnej części debaty i w kuluarach.
Pierwszą debatę połączono ze spotkaniem autorskim Piotra Gadzinowskiego. Jego publikacje
„W Hongkongu. Za kulisami polskiego parlamentu” i „Diabeł mówi po polsku” zyskały wielu nowych czytelników.
Kolejne spotkanie otwockie SLD zaplanowało na 26 stycznia 2017 roku o godz. 18. Tym razem debata odbędzie się pod hasłem: „Po co nam niezawisłe sądownictwo?”.
Wojciech Dąbrówka